Awards & Winners

Holidays 365 International Film Festival™ Awards

are announced!

Holiday Filmaganza™ 2021 Winners

Santa Fake

Director:  J.M. Burris
United States

Best U.S. Narrative Feature Film

Audience Award – Feature Film

Best Ensemble Acting Narrative Feature Film

Best Screenplay Narrative Feature Film –
J.M. Burris

Best Editing Narrative Feature Film –

Michael Taylor

Best Original Score Narrative Feature Film –
Ryan Beveridge
Against The Current

Director:  Óskar Páll Sveinsson
Iceland

Shooting Star Award

 Special Jury Recognition

Mazel a Tajemstvi Lesa
[Martin And The Magical Forest]

Director:  Petr Oukropec
Czech Republic

Grand Jury Prize

Best International
Narrative Feature Film


Best Directing Narrative Feature Film –
Petr Oukropec

Best Cinematography
Narrative Feature Film
Lukáš Teren

Best Sound Design Narrative Feature Film –
Anders Wasserfall, Richard Müller

Best Visual Effects Narrative Feature Film

Al-Sit

Director:  Suzannah Mirghani
Sudan

Alice Guy-Blaché Award
(Best Female Filmmaker)

Best International
Narrative Short Film


Best Director Short Film – Suzannah Mirghani
Best Supporting Actress Short Film –
Rabiha Mohammed Mahmoud
Best Cinematography Short Film –
Khalid Awad

The Strange Incident In Room 36

Director:  Kiana Klysch
Germany

Red Ryder Award
(Best First-time Filmmaker)

Best Actor Short Film – Robin Czerny
Best Sound Design Short Film
Jan B. Meister

Maman Pleut des Cordes [Mum Is Pouring Rain]

Director:  Hugo De Faucompret
France

 

Audience Award – Animated Film

Visionary Award – Animated Film

Best Directing Animated Short Film
Hugo De Faucompret
Best Screenplay Animated Short Film
Lison D’Andréa, Hugo De Faucompret
Best Original Music Score Animated Film
Pablo Pico

Akwaaba
The Awakening

Director:  Sybil D. Jatta
United States

Best U.S.
Documentary Feature Film

 

Kosher Beach

Director:  Karin Kainer
Israel

Best International
Documentary Feature Film

 
 

Thanksgiving

Director:  Hortense Lingjaerde
  United States

Best U.S.
Narrative Short Film

 
Best Supporting Actor Short Film –
Connor Linnerooth

Come Close To Me

Director:  Pablo Fidanza
Argentina

Visionary Award
Narrative Short Film
 
Best Ensemble Performance Short Film
 Best Editing Short Film – Sofia Montes

Noble Sissle's Syncopated Ragtime

Directors:  Daniel Bernardi,
David de Rozas
United States

Best U.S. Documentary Short Film

Your Spark

Director:  Maksim Kubarka
Belarus

 

Best Vertical Video

Reven og Nissen [The Tomten And The Fox]

Directors:  Are Austnes
& Yaprak Morali
Norway

Best Animated Short Film

Best Editing Animated Short Film
Best Sound Design Animated Short Film – Baard H. Ingebretsen

Helicopter Mom

Director:  Heewon Jeong
United States

 
 

Best Student Animated Film

Wish Upon A Snowman

Director:  Miu Nakata
United States

 
Visionary Award –
Student Animated Film

Stu v. Drew

Directors:  Braden Swope
& Ethan Hammock
United States

 

Best Student Film

Best Actors Student Film – Anthony Candell, Kevin M. Connolly
Best Editing Student Film

Diwaloween

Director:  Shane Sakhrani
Singapore

Special Jury Recognition
Best Actress Short Film –
Daisy Irani

New Year's Eve @Sunny's

Director:  Bob Giraldi
United States

Best Screenplay Short Film

Da Humbug

Director:  Johnny Schumann
United Kingdom

 
Special Jury Recognition

 

Droid Story

Director:  Alexa Sheehan
United States
 
Special Jury Recognition

Summer 2021 Winners

Kapsalon Romy
[Romy's Salon]

Director:  Mischa Kamp
Netherlands

 

Grand Jury Prize

Best International Narrative Feature Film

 
Best Director Feature Film – Mischa Kamp
Best Screenplay Feature Film – Tamara Bos
Best Cinematography Feature Film –
Melle van Essen
Best Editing Feature Film – Sander Vos
Best Actress Feature Film – Vita Heijmen
Best Supporting Actress – Beppie Melissen
Best Supporting Actress – Beppie Melissen
As We Are

Director:  Michael R. Faulkner
United States

Shooting Star Award

 
Special Jury Recognition
 

The Good Hearts Club

Director:  William F. Reed
United States

Best Independent Narrative Feature Film

Best Sound Design Feature Film – Evan Michael Hart
Best Ensemble Acting Award


Postpartum

Director:  Henriette Rietz
Germany

Alice Guy Blaché Award
(Best Female Filmmaker)

Best Director Short Film – Henriette Rietz

All American Kids

Director:  Ariel Poster
United States

Red Ryder Award
(Best First-time Filmmaker)

Best U.S. Documentary Short Film

The World's Gone Nutz

Director:  Daniel Robert Cohn
United States

 

Audience Award

Visionary Award – Animated Film

Best Original Music Score
Daniel Robert Cohn

Five, A Mother's Journey

Director:  Talamieka W. Brice
United States

Best U.S.
Documentary Feature Film
 

Les Grandes Claques
[Like The Ones I Used To Know]

Director:  Annie St-Pierre
  Canada

Best International
Narrative Short Film


Best Director Short Film – Annie St-Pierre
Best Cinematography Short Film –
Étienne Roussy
Best Actress Short Film – Lilou Roy-Lanouette

Baba's Next Chapter

Director:  Jamie C.X. Wang
China

Best International
Documentary Short Film
 

Chase!!

Directors:  Hiroki Kawanami, Tommaso Barbetta
Japan

Visionary Award – Short Film

Best Editor Short Film – Tommaso Barbetta

Esperanza

Director:  Chloe Campos
United States


Best U.S. Student Film

Nostalgia

Director:  McFloyd Nguyen
Vietnam


Best International Student Film

o28

Directors:  Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran
France

Best Animated Short Film

 
Best Editing Animated Short Film

 

Justin And The Werlobee

Directors:  Ken Yoffe & Ellen Weisberg, John Vo
United States


Best Screenplay Animated Short Film –
Ellen Weisberg, Ken Yoffe

Moonlight The Monster And The Fashion Show

Director:  April Yu
United States

Young Filmmaker Award

 

Love & Stuff

Director:  Judith Helfand
United States

Special Jury Recognition

 

 

Dad's Divorce

Director:  Jesper Sichlau
Denmark

Special Jury Recognition
Best Actor Short Film –
Tommy Kenter
Best Supporting Actor Short Film –
Jesper Ole Feit Andersen
Best Supporting Actress Short Film –
Mathilde Passer
Best Sound Design Short Film –
Joachim Nyholm
 

Dad Magnet

Directors:  Daphne van den Blink
Belgium

 

Special Jury Recognition

Twin Trees

Director:  Emannuel Ollivier
France

 
Special Jury Recognition

 

Spring 2021 Winners

A Cambodian Winter

Director:  Forest Wise
Cambodia


Grand Jury Prize

Best International Narrative Feature Film

 
Best Director Feature Film – Forest Wise
Best Screenplay Feature Film – Forest Wise
Best Cinematography Feature Film –
Jaime Reynoso
Best Actress Feature Film – Pim Chan
Best Supporting Actor – Kith Cheang
Best Supporting Actress – Chamroeun Taing

Chance of Showers

Director:  Michelle Bossy
United States

Shooting Star Award

Best Comedy Short Film

 
Best Screenplay Short Film –
Alex Ellis, Julie Craig
Best Actress Short Film – Alex Ellis, Julie Craig
 

The Blue Cape

Director:  Alejandra López
United States


Best Narrative Short Film

 
Best Director Short Film – Alejandra López
Best Cinematography Short Film –
Santiago Benet Mari
Best Actor Short Film – Yanniel A. Arce Rivera


The Missfits

Director:  Ellie Wen
United States


Alice Guy Blaché Award

(Best Female Filmmaker)

Best Documentary Short Film

 

Keep Your Head Up, Sweet Pea!

Director:  Sophie Meissner
United States

Red Ryder Award

(Best First-time Filmmaker)

Best Student Film

 

 

 

The Best Gift

Director:  Andrew T. Horng
United States

Audience Award

Special Jury Recognition

 

 

 

The Soul Of A Cyclist

Director:  Nuno Tavares
Portugal

Best International
Documentary Feature Film

Ava's Silence

Director:  Seyed Gholamreza Nematpour
Iran

Best International
Narrative Short Film

 
 

Sfumato

Director:  Amirali Mirderikvand
Iran

Best International
Documentary Short Film


Why Can't I Be Me? Around You

Director:  Harrod Blank
United States

Best Documentary Feature Film

 

 

Mi Hermano Luca
[My Brother Luca]

Directors:  Carlos Algara, Catalina Serna
Mexico

Best Animation Visionary Award

 
Best Sound Design Animated Short Film
 

 


The Toymaker

Director:  Austin Simons
United States

Best Student Visionary Award

 

 

 

 


Let's Talk About It!

Director:  Vittorio Caratozzolo
Italy

Best Children’s Film

 

 

The Last Day Of Autumn

Director:  Marjolaine Perreten
Switzerland


Best Animated Short Film


Best Directing Animated Short Film –
Marjolaine Perreten
Best Screenplay Animated Short Film –
Marjolaine Perreten
Best Editing Animated Short Film

Coffee With Exes

Director:  Brett A. Hart
United States

Special Jury Recognition
Best Editing Short Film – Brett A. Hart



Mama Gloria

Director:  Luchina Fisher
United States

Special Jury Recognition

 

 

 



On / Off

Director:  Nicholas P. Villarreal
Argentina

Special Jury Recognition

 

 
 
 
 

Viraha
[The Longing]

Directors:  Krishna Sawant,
Ashna Ranade
India


Special Jury Recognition
 

Scooterboy II

Director:  Cody Hawley
United States

 
Vertical Video
Special Jury Recognition

Kaali Maati
[Black Soil]

Director:  Hemantkumar Mahale
India


Best Actor Feature Film – Omprakash Shinde
Best Editing Feature Film – Subhiraj Rajput
Best Costume Design Feature Film –
Sanket Sawant
Best Sound Design Feature Film –
Shanu Sheth
Best Original Music Score -Avinash-Vishwajeet

Another Life

Director:  Victor Warren
United States

 
Best Sound Design Short Film – Jay Shehan
Best Supporting Actress Short Film –
Bethany Grave Milner
 
 
 


Kings & Queens

Director:  Elmer J. Howard
United States

 
Best Costume Design Short Film –
Brett Bays, Elmer J. Howard
Best Supporting Actor Short Film –
Thomas Smallwood

Fall 2020 Winners

Abe

Director:  Fernando Grostein Andrade
Brazil


Grand Jury Prize
Best Feature Film

Best Director Feature Film –
Fernando Grostein Andrade
Best Screenplay Feature Film –
Lameece Issaq, Jacob Kader
Best Cinematography Feature Film –
Blasco Glurato
Best Editing Feature Film – Claudia Castello,
Bruno Lasevicius, Suzanne Spangler

Best Actor Feature Film – Noah Schnapp
      Best Supporting Actor Feature Film –
Seu Jorge
Best Supporting Actress Feature Film –   Salem Murphy

Hanukkah

Director:  Maurizio Forestieri
Italy

Shooting Star Award

Best Screenplay Animated Short Film – Maurizio Forestieri, Anna Lucia Pisanelli
Best Sound Design Animated Short Film

A Piece of Cake

Directors:  Austin Bragg, Meredith Bragg
United States

Best Narrative Short

Best Director Short Film –
Austin Bragg, Meredith Bragg
Best Editing Short Film – Austin Bragg
Best Screenplay Short Film –
Austin Bragg, Meredith Bragg
Best Actor Short Film – Rich Sommer

 


The Real Santa

Directors:  Emily Fraser, Nicholas Berger
United States

Best Documentary Short

A Barca
[The Ferry]

Director:  Nilton Resende
Brazil

Best International Short

Best Cinematography Short Film – Michel Rios
Best Actress Short Film – Ane Oliva

 


Belly Flop

Directors:  Jeremy Collins, Kelly Dillon
South Africa

Best Animated Short

Best Directing Animated Short Film –
Jeremy Collins, Kelly Dillon
Best Editing Animated Short Film –
Matthew Lowry, Anthony Silverston

A Yearning

Director:  Jihoon Kang
South Korea

Best Student Film

A Christmas Tree Love Story

Directors:  Bentley Heyman, Rollins Smith
United States

Special Jury Recognition

 

Best Actress Feature Film – Ashley Tavares
Best Original Music Score – Valerie Hines

 

Love Blood Pain

Director:  Magnum Borini
Brazil

Special Jury Recognition

Preheated

Directors:  Luke Snedecor, Sarah Heinz
United States

Audience Award